Szkolna Izba Pamięci

Miejsce naszej pamięci

Szkolna Izba Pamięci stanowi bardzo ważny element dziedzictwa kulturowego (materialnego i duchowego), zawiera ślady – świadectwa przeszłości naszej miejscowości, a zarazem regionu i kraju. To miejsce tajemnicze, kryjące w swym wnętrzu wiele zagadek związanych z konfliktami, które przetaczały się przez nasz region oraz historiami ludzi, którzy związali swój los z naszą małą ojczyzną. W Szkolnej Izbie Pamięci przeprowadzane są „żywe” lekcje historii dla uczniów młodszych klas, poznają tu oni historię obrońców szkoły radłowskiej. Uczniowie starsi mogą zapoznać się z przebiegiem bitwy radłowskiej, jak i z życiem codziennym podczas okupacji niemieckiej.

Eksponaty do szkolnego ,,muzeum” napływały przez wiele lat. Przynosili je uczniowie, którzy znajdowali je w różnych miejscach (na strychach, w piwnicach…), ale są to też dary mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy uwierzyli, że Szkoła to najlepsze miejsce dla ich rodzinnych pamiątek. Wielkie zasługi w tej materii odgrywa rodzina Barysów, którzy są związani z Ziemią Radłowską poprzez majora Mieczysława Barysa (ojciec) i kapitana Stanisława Barysa (syn), uczestników kampanii wrześniowej 1939 roku. W czerwcu 2017 roku do Szkoły przyjechał Pan Mieczysław Barys (syn Stanisława) z zamiarem przekazania pamiątek po swoim dziadku i ojcu. Podjęte przez ówczesną dyrekcję szkoły działania doprowadziły do otwarcia nowej Szkolnej Izby Pamięci, w której znalazły się eksponaty podarowane w latach 70-tych, jak i te ówczesne. Eksponaty zgromadzone w naszym „muzeum” w dużej części poświęcone są naszemu Patronowi: Bohaterom Września 1939 roku. W zbiorach posiadamy wiele militariów z okresu I i II wojny światowej. Zgromadziliśmy dużą kolekcję hełmów: polskich, niemieckich, radzieckich, francuskich, amerykańskich; bagnetów armii rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej. Szable: legionową i oficerską, manierki i menażki wojskowe. Najcenniejszymi eksponatami są: kurtka mundurowa oficerska i rogatywka oficerska majora Mieczysława Barysa. Inne pamiątki rodzinne to: pas żołnierski, futerał na lornetkę, blok meldunkowy z oryginalnym ołówkiem i obrazkami Matki Boskiej. Z czasu, który oficerowie spędzili w oflagu jenieckim, mamy: nieśmiertelnik, papierośnicę, zapalniczkę, dwie fajki, w tym jedną wykonaną w oflagu przez jeńca. Wśród pozostałych eksponatów można wyróżnić: – militaria: łuski pocisków, lufy karabinów, pistolet, łopatki, ładownice , maski przeciwgazowe – mundury, płaszcze wojskowe, owijacze, buty, czapki – dokumenty cywilne i szkolne, stare mapy, zdjęcia, gazety z II wojny światowej – przedmioty codziennego użytku: żelazka na węgiel, flaszki, lampy naftowe  i karbidowe – stare banknoty i monety z okresu międzywojennego – pamiątki po żołnierzach niezłomnych: zdjęcia, obrazy – pomniejszoną replikę szkoły z 1939 roku – wykonana jest techniką origami modułowego.

Możemy być dumni z posiadania takich cennych eksponatów. Każda rzecz opowiada jakąś historię, pokazuje nasze dzieje. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Jednocześnie zachęcamy osoby, mające w domu jakiekolwiek pamiątki historyczne, do przekazywania ich na rzecz szkoły – będą służyły przyszłym pokoleniom.

Opiekun Szkolnej Izby Pamięci – mgr Piotr Malec