Innowacja logopedyczna

Autor: Weronika Rzymek

Data realizacji: 09.2022 – 01.2023

Miejsce realizacji: Przedszkole Publiczne w Radłowie

Inspiracją do opracowania innowacji, w której podstawą jest muzyka, była chęć urozmaicenia i uatrakcyjnienia zajęć oraz zachęcenie dzieci do ćwiczeń poprzez zabawę z muzyką. Celem logorytmiki bo tak nazywamy połączenie logopedii i rytmiki/muzyki, jest między innymi rozwój funkcji słuchowych oraz koordynacja wzrokowo – słuchowo – ruchowa, korygowanie zaburzeń słuchowych oraz rozwój kompetencji społecznych/interakcji w grupie. Metody pracy to między innymi zajęcia z kartami pracy, zajęcia taneczno-ruchowe z elementami wskazywania części własnego ciała, zajęcia muzyczne z instrumentami. Forma pracy to przede wszystkim zabawa w grupie, ale także praca indywidualna. Po ukończeniu innowacji dziecko będzie potrafiło: wskazać skąd dobiega dźwięk, zróżnicować dźwięk ze względu na długość, czas trwania czy też natężenie, zapamiętać słowa piosenki, odwzorować schematy ruchowe itp.