11 listopada – montaż słowno-muzyczny

104 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, społeczność lokalna i szkolna w tym roku uczciła w wyjątkowy sposób. Uroczystości rozpoczęły się już 10 listopada, kiedy to uczniowie obejrzeli przejmujący spektakl ,,Przysięgę wypełnili!”, który przygotowała pani Danuta Sygnarowicz na podstawie autorskiego scenariusza opracowanego wspólnie z panią Dorotą Stono. Przedstawienie zostało dopełnione przez piosenki wykonane przez szkolny chór, który działa pod przewodnictwem pana Mirosława Patulskiego. Z kolei 11 listopada uroczystości rozpoczęły się mszą św. w zabytkowym kościele parafialnym i złożeniem kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 r. Następnie wszyscy udali się pod mural, umieszczony na ścianie szkoły, aby wziąć udział w jego uroczystym odsłonięciu. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Burmistrz Miasta i Gminy Radłów pan Zbigniew Mączka, autorem projektu – pan Mateusz Kowal a wykonawcą firma Wallart. W dobie kultury współczesnej nauka łatwiej przychodzi przez obraz, stąd potrzeba uwiecznienia w wyobraźni odbiorców patrona radłowskiej szkoły i wydarzeń, w których Bohaterowie Września 1939 roku złożyli ofiarę z życia. Kolejnym punktem programu była patriotyczna akademia w wykonaniu uczniów przygotowanych przez nauczycieli Danutę Sygnarowicz i Mirosława Patulskiego. Po akademii głos zabrali zaproszeni goście, m.in Burmistrz Zbigniew Mączka  oraz płk Edmund Tyszka, odnosząc się do wydarzeń historycznych jako nieustannej lekcji patriotyzmu, umiłowania wolności, niepodległości i poszanowania praw człowieka. Część oficjalną zakończył występ Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mali Radłowianie, którego założycielką i opiekunką jest pani Urszula Szczupał, a obecnym choreografem pani Aneta Krawczyk. Tancerze w strojach regionalnych zachwycili urodą i talentem a nade wszystko stworzyli atmosferę radosnego świętowania wolności i niepodległości. Na zakończenie panie z lokalnych kół gospodyń wiejskich, panie ze szkolnej kuchni i Restauracja Radłowska ugościły zebranych smakowitymi potrawami kuchni polskiej. Również w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” młodzież dokumentowała fotograficznie przebieg uroczystości oraz przygotowaną wspólnie wystawę poświęconą odziemnej, konspiracyjnej drukarni. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, uwiecznione na licznych fotografiach i utrwalone na muralu, na długo pozostaną w pamięci. Dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, Dyrekcji Szkoły i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia i realizacji tego projektu.

Agnieszka Seremet