Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy byli sługami miłosierdzia w dzisiejszym świecie. Jest to kontynuacja, zainicjowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego i rozpoczętego w 2006 roku, długofalowego projektu wychowawczego mającego na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby innych ludzi, kształtowanie postaw obywatelskich, a także budowanie trwałych podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach.
Ogólne założenia projektu
Zespoły uczniów pod kierunkiem i z pomocą nauczycieli, katechety oraz wychowawców przygotowują i realizują szkolne projekty działań na rzecz potrzebujących, które mają na celu uwrażliwić młode pokolenie na ludzi potrzebujących z bliższego i dalszego środowiska. Ze zrealizowanych działań sporządzane jest sprawozdanie roczne, a wybrane przez Komitet Organizacyjny szkoły mają możliwość zaprezentowania efektów swoich działań na spotkaniach rejonowych w jednym z pięciu miast województwa małopolskiego: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu lub Wadowicach.
Zespoły mogą zaprosić do współpracy uczniów i nauczycieli ze swojej szkoły, osoby prywatne, instytucje, organizacje pożytku publicznego, przedsiębiorstwa, sponsorów (osoby prywatne i firmy).
Adresaci Projektu:
Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” jest skierowany przede wszystkim do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego. Uczestnikami projektu mogą być zespoły uczniowskie, których liczebność – łącznie z opiekunami, może wynosić od 5 do 22 osób, z zachowaniem zasady, że na 10 uczniów może przypadać maksymalnie 1 opiekun.
W ramach realizacji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” uczniowie naszego gimnazjum pod opieką ks. Bogdana Mikołajczyka i mgr Lucyny Zych podjęli szereg działań na rzecz realizacji w codziennym życiu przesłania św. Jana Pawła II, a tegoroczna edycja projektu realizowana jest pod hasłem przewodnim: „Będziemy świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie”.
W dotychczasowych działaniach realizacji projektu udało się czynnie zaangażować grupę 18 uczestników spośród uczniów gimnazjum, którzy pod opieką ks. Bogdana Mikołajczyka i mgr Lucyny Zych starają się realizować sprecyzowane uprzednio cele działania. Warto zauważyć, że obok samych uczestników projektu udało się zaangażować sporą grupę sympatyków, którzy chętnie współpracują w dziele realizacji projektu.
Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” ma do dyspozycji gazetkę szkolną, dzięki której są propagowane treści związane z realizacją niniejszego projektu oraz nauczanie św. Jana Pawła II, który w roku szkolnym 2015/2015 proponuje nam zdanie przewodnie: „Będziemy świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie” i opiewająca wokół tego hasła zachęca uczniów do zaangażowania w wolontariat miłosierdzia w dzisiejszym świecie.
W codziennym rytmie szkolnym uczniowie podejmują szereg działań związanych z akcjami dobroczynnymi na rzecz potrzebujących z lokalnego środowiska, ale także na rzecz potrzebujących oddalonych od nich o setni i tysiące kilometrów. Uczniowie podjęli następujące działania:
- Zbiórka przyborów szkolnych „Wyprawka dla żaka”
- Zbiórka funduszy, a następnie skompletowanie paczki dla ubogiej rodziny w ramach akcji „Szlachetna Paczka”
- Przygotowanie paczek dla dzieci z domu dziecka
- Wykonanie przez uczniów kartek świątecznych i ich sprzedaż, z której dochód został przekazany na rzecz działalności misyjnej Kościoła
- Zbiórka na rzecz Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, który pomaga potrzebującym w najbiedniejszych krajach świata.
- Przygotowanie i sprzedaż palm wielkanocnych, z których dochód został przekazany na rzecz działalności misyjnej Kościoła
- Włączanie się w akcje podejmowane przez PCK i Caritas
Dzięki współpracy z Domem Zakonnym sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego znajdującym się w Radłowie udało się zorganizować i przeprowadzić ciekawy wykład przy użyciu środków multimedialnych, który wygłosiła siostra Aldona, zachęcając uczestników do pomagania innym. Wykład, który odbył się w gimnazjum 17 grudnia 2015 r., miał ukazać na przykładach konkretnych osób, że warto pomagać innym, bo wtedy pomagamy także sobie wyrabiając w sercu wrażliwość na drugiego człowieka. Bo dobro, które czynimy powraca do nas w równych momentach codziennego życia.
Dnia 9 lutego 2016 r. dzieci wzięły udział w zabawie karnawałowej w Remizie Straży Pożarnej. Nasi uczniowie nie tylko uczestniczyli, ale włączyli się przygotowanie i pomoc w realizacji tej imprezy, jednocześnie okazując przy tym wielką wrażliwość serca i podając pomocną dłoń wychowankom Domu Samopomocy w Siedlcu, co im sprawiło wielką radość.
Dzięki zaangażowaniu uczniów uczestniczących w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, jak również sympatyków tegoż projektu, pod opieką nauczycieli odpowiedzialnych za uczestników, został przygotowany, a następnie 18 lutego 2015 r. został przedstawiony dla wszystkich uczniów gimnazjum spektakl słowno-muzyczny z motywującym przesłaniem. Spektakl pt. „Kochaj życie, Kochaj świat” miał zachęcić uczniów do bardziej radosnego spojrzenia na otaczający świat oraz pomóc ukształtować w nich wrażliwość na otaczających świat, a szczególnie ludzi żyjących obok nich. Do tego celu zostało zastosowane środki multimedialne oraz gra i śpiew zespołu muzycznego działającego w naszym gimnazjum.
Tenże spektakl został następnie tegoż dnia przedstawiony dla wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu, którzy zostali zaproszeni do naszego gimnazjum. Po oglądnięciu i wysłuchania przedstawienia zostali zaproszeni na poczęstunek, który zorganizowali uczniowie. Uczniowie nie tylko przygotowali odpowiednio sale do spożycia poczęstunku, ale w jego trakcie obsługiwali gości, okazując im wielką życzliwość i uśmiech na twarzy, a po zakończeniu spotkania podjęli się zadania posprzątania sali.
Działania z ramienia projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” podejmowane są regularnie i uczniowie chętnie włączają się w kolejne podejmowane przedsięwzięcia, w myśl słów św. Jana Pawła II: „Będziemy świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie”.

|