Września 20 2020 15:08:31
Gminnych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Jednym z ważniejszych elementów harcerskiej służby jest kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich poprzez udział  w uroczystościach środowiskowych i obchodach świąt państwowych. 1 marca uczestniczyliśmy w Gminnych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".  Po Mszy Świętej udaliśmy się  przed tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych, przy której pełniliśmy wartę honorową oraz zapaliliśmy znicze. Następnie wzięliśmy udział w części artystycznej poświęconej Żołnierzom Wyklętym.
KOLEJOWE ABC
Radłowski Mistrz Języka Ojczystego Roku 2020
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Nasi uczniowie po raz pierwszy stanęli w szranki o tytuł Radłowskiego Mistrza Języka Ojczystego. Organizatorem tego wymagającego turnieju było Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Po emocjonujących zmaganiach tytuł Radłowskiego Mistrza Języka Ojczystego Roku 2020 zdobył Jan Kapera, uczeń klasy 7a. Nagrodę książkową i dyplom wręczyła naszemu Mistrzowi Pani dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie Barbara Marcinkowska.
Gratulujemy Janowi i życzymy dalszych sukcesów. Serdecznie dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, w szczególności paniom: Katarzynie Baran i Barbarze Kruk za zorganizowanie konkursu, wspaniałą atmosferę i upominki.
Tak zorganizowane obchody święta zwracają uwagę uczniów na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.
Kolejne cenne eksponaty
26.02.2020 w naszej szkole gościliśmy Pana Mieczysława Barysa, który podarował nam kolejne cenne eksponaty do Szkolnej Izby Pamięci. Są nimi:
hełm francuski Adrian, hełm francuski Otan, bagnet francuski Gras z 1878 r.,
bagnet niemiecki S 84/98, rewolwer BULL DOG.
Przypomnę, że Pan Mieczysław Barys już wcześniej przekazał nam cenne pamiątki po swoim dziadku Mieczysławie i ojcu Stanisławie, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. Bardzo dziękujemy Panu Barysowi za przekazanie wartościowych eksponatów do naszej kolekcji.

Opiekun Szkolnej Izby Pamięci
Piotr Malec
MASTER OF ENGLISH
28 lutego w naszej szkole odbył się I Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Master of English”. Celem konkursu było rozwijanie praktycznej znajomości języka wśród uczniów oraz stworzenie im możliwości sprawdzenia swojej wiedzy w rywalizacji z innymi uczniami. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych z Zabawy, Woli Radłowskiej, Przybysławic, Niwki, Biskupic Radłowskich i z Radłowa. 32 entuzjastów nauki tego języka walczyło o zaszczytny tytuł: Master of English - Mistrza Języka Angielskiego. Komisja Konkursowa wybrała najlepszych w obrębie każdej kategorii:
Klasy VI- Jan Mikuta , Zespół Szkół w Radłowie,
Klasy VII- Małgorzata Szklanny, Zespół Szkół w Radłowie,
Klasy VIII- Karolina Błoniarz, Zespół Szkół w Woli Radłowskiej.
Zwycięzcom gratulujemy wysokich wyników, wszystkim uczestnikom świetnych kompetencji językowych, a opiekunom wspaniałych efektów pracy.
Dziękujemy i zapraszamy za rok na II edycję konkursu.
Marta Maślak i Joanna Małek
Zbiórka harcerska
Ostatnia zbiórka naszej drużyny miała nietypowy charakter. Rozpoczęliśmy ją od poprowadzenia Drogi Krzyżowej dla dzieci i młodzieży. Następnie, w ramach przygotowań do niedzielnej uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych , poćwiczyliśmy w terenie musztrę, Na koniec czekała na harcerzy niespodzianka - relaks na kręgielni. Dziękujemy Panu Burmistrzowi i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, bo naprawdę można tutaj odpocząć i aktywnie spędzić czas. Panu Jerzemu bardzo dziękujemy za opiekę i cierpliwość.
„ Mali Radłowianie”

Dnia 16 lutego 2020 r. w Miejskim Centrum Kultury w Radłowie odbyła się uroczystość Jubileuszy Małżeńskich oraz wręczenia srebrnych medali za „Zasługi dla Obronności Kraju” rodzicom synów służących w szeregach wojska polskiego.
Parom świętującym Jubileusz 50- lecia pożycia małżeńskiego odznaczenia w imieniu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył Pan Burmistrz Zbigniew Mączka.
Medale za „Zasługi dla Obronności Kraju” wręczył ppłk. Piotr Waręcki Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie. Zespół Ludowy „ Mali Radłowianie” wziął udział w tej pięknej uroczystości i swoim występem ubogacił ją. Grupa młodzieżowa zatańczyła oberka i tańce żywieckie, natomiast grupa dziecięca zaprezentowała poloneza i krakowiaka. Zespołowi towarzyszyła Kapela „Radłowianie” działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa.
Jubilaci przyjęli życzenia od władz samorządowych, a Pary świętujące Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego zostały odznaczone „Medalem za długoletnie pożycie małżeńskie” – aktu dekoracji w imieniu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy dokonał Pan Burmistrz Zbigniew Mączka.
.
Zbiórka karmy dla zwierząt