Szkoła
Nasi patroni
Przedszkole
Misja szkoły
Certyfikaty
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorządy Uczniowskie
Hymn szkoły podstawowej
Absolwenci Gimnazjum
Statut
Podręczniki
Pedagog Szkolny
Logopeda
Biblioteka
Świetlica
Kółka i zajęcia dodatkowe
Osiągnięcia uczniów szkoły podstawowej
Konkursy i osiągnięcia gimnazjalistów
Uroczystości i imprezy szkolne
Plan lekcji
Galeria zdjęć
Rekrutacja
Organizacje szkolne
Chórek szkolny
Gazetka szkolna Spinacz
Koło teatralne
Klub Historyczny im. Armii Krajowiej
Klub Europejski
Klub Socratesa
Klub Młodych Pasjonatów Książki
Orkiestra
ORLIK
Radiowęzeł
Spółdzielnia Uczniowska Grosik
Spółdzielnia Uczniowska Ciuchcia
SKO
Szkolne koło Caritas
Szkolne koło Caritas-szkoła podstawowa
Szkolne koło PCK
Szkolne koło PTTK
Zajęcia na pływalni
Zajęcia sportowe
Zajęcia sportowe-szkoła podstawowa
Zespół Regionalny
Zajęcia dziewiarskie
„Dla Ciebie Mamo i Tato”

Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka, które kojarzą mu się z miłością, dobrem i ciepłem rodzinnym. Dla młodszych dzieci rodzice są najważniejszymi osobami w ich życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więzi rodzinne.

            W dniu 26 maja w naszej szkole uczniowie klas pierwszych mieli możliwość wyrazić swoją miłość i wdzięczność dla rodziców w uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Wzięli w niej udział licznie przybyli rodzice i goście: burmistrz p. Zbigniew Mączka oraz dyrektor szkoły Marek Urbanek, którzy także złożyli rodzicom życzenia. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, przedstawiały inscenizacje” „Święto Mamy i Taty”, „Za co kocham Mamę i Tatę”, „Sposób na laleczkę”, „Portret ojca”. Na koniec zatańczyły hiphopowy taniec. Pierwszoklasiści złożyli Rodzicom podziękowania i życzenia, wręczyli własnoręcznie  wykonane upominki i kwiaty.  Dzieci zostały obdarowane przez rodziców słodkościami i truskawkami. Na koniec wszyscy zebrani spotkali się na słodkim poczęstunku.

Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych U. Sroka i K. Mikuś.

 

 

Konkurs recytatorski

Już po raz dziewiąty Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie gościło recytatorów ze szkół gimnazjalnych powiatu tarnowskiego.

Konkurs pod patronatem: starosty tarnowskiego Romana Łucarza, burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączki i dyrektora Gminnego Centrum Kultury Tadeusza Adamskiego, oceniało jury w składzie: Andrzej Grabowski (przewodniczący), Elżbieta Wiśniewska-Woźniczkowa i Marek Antosz. Komisja konkursowa podkreśliła ciekawy dobór utworów literackich, pomysłowe interpretacje i dobry ogólny poziom recytacji. Miło nam zakomunikować, że wśród zwycięzców znalazły się nasze uczennice. Drugie miejsce zajęła Dominika Kocoń, a trzecie Dominika Kukułka. Obydwie dziewczyny będą w reprezentacji naszego powiatu na finale wojewódzkim konkursu w Trzebinii. Nasze DOMINIKI otrzymały  piękne puchary, nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Dziewczynom serdecznie gratulujemy!

Tajemnice ciala człowieka

 II etap szkolnego konkursu ,,Tajemnice ciała człowieka" odbył się 13.05.2014r

Zespoły uczniów z klas II w obecności swoich rówieśników, wychowawców i dyrektora szkoły zmagali się z ciekawymi  zadaniami dotyczącymi anatomii i fizjologii człowieka.  Młodzież miała wykazać się wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do kształtowania zachowań prozdrowotnych. Rozwiązywali zadania krótkie, problemowe i praktyczne. Zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne; ,,Zdrowe odżywianie", ,,Choroby zakaźne" i ,,Nałogi". Wykazali się także umiejętnością rozkładania namiotów bez wszystkich jego części. To zadanie okazało się dosyć trudnym, choć możliwym do realizacji.  Radzenie sobie w takich sytuacjach rozwija wyobraźnie i motywuje do działania. Wyniki:

 I miejsce-  kl.IIa            II miejsce-  kl. IIc          III miejsce- kl. IIb   GRATULACJE!

Konkurs przygotowali i poprowadzili uczniowie z klas trzecich pod kierunkiem T. Urbanek.

XVI Ogólnopolski Logopedyczny Konkurs Plastyczny „Syczące węże”

Siedmioro przedszkolaków: Karolina Bibro, Julia Brońska, Mateusz Nawrot, Katarzyna Przybyła, Julia i Emilia Curyło oraz Mateusz Ryglicki zostało nagrodzonych dyplomami za udział w XVI Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie  Plastycznym „Syczące węże”. Celem konkursu było rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci, szczególnie tych z trudnościami w mówieniu, prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca logopedy i dziecka nad rozwojem mowy z wykorzystaniem technik plastycznych.

Dzieci  wykorzystując różnorakie materiały samodzielnie wykonały piękne prace ilustrujące syczącego węża. Tym samym doskonaliły wymowę głosek szeregu syczącego, rozwijały swoją wyobraźnię i utrwalały wymowę trudnych artykulacyjnie słów.

 

 

Dzień Matki

Dnia 26 maja w publicznym Przedszkolu w Radłowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki , którą przygotowały maluszki  wraz z paniami Renatą Patulską i Marią Mękarską. Dzieci wcieliły się w kwiatuszki, zaprezentowały wiersze, piosenki oraz taniec ;Majowy  krakowiaczek;. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

Ziemia radłowska w oczach dziecka

 

                          „Ziemia radłowska w oczach dziecka” – tak zatytułowano pierwszą edycję gminnego konkursu przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych klas IV - VI, zorganizowanego przez Zespół Szkół w Radłowie. Jego celem było poznawanie piękna i bogactwa przyrody naszej gminy, kształtowanie postaw ekologicznych, wzmacnianie więzi z regionem oraz rozbudzanie w dzieciach i młodzieży pasji i zainteresowań .Tematyka obejmowała cztery kategorie: krajobraz, rośliny, zwierzęta i  zjawiska zachodzące w przyrodzie. Każdy uczestnik mógł zgłosić  jedną z trzech form prezentacji prac: zdjęcia wraz z opisem, multimedialny pokaz slajdów lub film.

W konkursie, który trwał od września 2013r. do maja 2014r.  wzięło udział łącznie 14 uczniów z trzech szkół:  3- z Zespołu Szkół w Zabawie, 1 uczeń z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Akcji III Most w Przybysławicach oraz 10 uczniów z Zespołu Szkół w Radłowie. W  finale, który odbył się 20 maja br., swoje prace prezentowało 8 uczniów.

 Zespół Szkół w Zabawie reprezentowali: Małgorzata Czarnik, Anna Garncarz i Eryk Tryba wraz ze swoim nauczycielem, p. Januszem Klocem, Niepubliczną Szkołę Podstawową w Przybysławicach-  Jakub Radliński, przygotowany przez p. Przemysława Wolnika, zaś z Radłowa  do konkursu przystąpili: Nikodem Miśtak , Bartosz Nowak, Natalia Chmura, Aleksandra Gołas, Adrian Kowal, Norbert Kucmierz, Jakub Trela, Wiktor Krupa, Małgorzata Strojna oraz Angelika Wcisło. Ze względów organizacyjnych konieczne było wcześniejsze przeprowadzenie w tej szkole eliminacji, po których do finału zakwalifikowano 4 uczniów- Natalię., Adriana, Wiktora i Bartosza. Opiekę merytoryczną sprawowała p. Janina Kucharska.

Jury w składzie: p. Piotr Malec- wicedyrektor Zespołu Szkół w Radłowie, p. Zbigniew Marcinkowski – starszy kustosz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie, p.  Andrzej Gacoń – przedstawiciel Koła Łowieckiego „Łoś” w Tarnowie oraz p. Janina Kucharska i p.  Janusz Kloc - nauczyciele przyrody w szkole podstawowej w Radłowie i w Zabawie, miało nie lada problem z oceną prezentowanych prac , bowiem  cechował je wysoki, wyrównany poziom  merytoryczny  i artystyczny. Zdecydowanie ulubioną przez uczestników formą prezentacji prac był multimedialny pokaz slajdów. Największe uznanie zdobyły trzy prace ukazujące zupełnie odmienne podejście ich autorów do tematu. Pierwsze miejsce  przyznano Annie Garncarz z Zespołu Szkół w Zabawie za ukazanie i skomentowanie uroków ziemi zabawskiej  w czasie zmieniających się pór roku. Drugie miejsce zajęła Natalia Chmura z radłowskiej podstawówki za prezentację „Moje pisklęta”- wnikliwie i dyskretnie dokumentowane zachowania ptaków, począwszy od budowy gniazda, poprzez wysiadywanie jaj, aż do wychowywania piskląt. Slajdy zawierały ciekawe i pełne ciepła komentarze , a podkład muzyczny z repertuaru  Marka Grechuty świetnie współgrał z całością pokazu. Trzecie miejsce przyznano również uczniowi Szkoły Podstawowej w Radłowie- Adrianowi Kowalowi, za artystyczne ukazanie  kolejnych faz rozwoju roślin, i zmian w wiosennym krajobrazie oraz za dobrze dobrany podkład muzyczny. Dwaj inni uczniowie tej szkoły, Wiktor Krupa i Bartosz Nowak otrzymali wyróżnienia: Wiktor,  za kilkunastodniowe dokumentowanie etapów rozwoju kwiatów bzu i magnolii, a Bartosz za prezentację motyli, jaszczurek i łabędzi. Dobrze dobrana  muzyka dopełniła wartości przekazu i właściwie budowała nastrój.

Prace w postaci zdjęć prezentowało troje uczestników. I miejsce w tej kategorii zdobył  Jakub Radliński- uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Akcji III Most w Przybysławicach, II- Eryk Tryba z Zespołu Szkół w Zabawie oraz III- Małgorzata Czarnik- również z Zespołu Szkół w Zabawie. 

W czasie przerwy przeznaczonej na obrady Jury, uczestnicy konkursu mogli posilić się drożdżówką i sokiem oraz obejrzeć wspaniałą kolekcję owadów i pajęczaków ucznia klasy 4a Nikodema Miśtaka , który doskonale zna wszystkie zwyczaje swoich „podopiecznych” i potrafi z entuzjazmem o nich opowiadać .

Po przerwie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pięknymi albumami o tematyce przyrodniczej oraz słodyczami.  Fundatorami nagród byli : Dyrektor Zespołu Szkół w Radłowie i Koło Łowieckie „Łoś” w Tarnowie.

Na zakończenie wicedyrektor Zespołu Szkół w Radłowie p. Piotr Malec podziękował Jurorom, uczestnikom konkursu, nauczycielom, sponsorom.

 

                                                                                                                Janina Kucharska

Zawody sportowe

 

Dnia 21 maja wszystkie dzieci  z naszego przedszkola zgromadziły się na boisku szkolnym by uczestniczyć w zawodach sportowych pod hasłem ;Chcę być zdrowy-sportowy;. Poszczególne grupy zmierzyły się w konkurencjach indywidualnych i grupowych przygotowanych przez panią Małgorzatę Solak. Były rzuty do celu , przewlekanie się przez szarfę , biegi, przeciąganie liny itp. Rywalizacji sportowej  towarzyszył głośny doping uczestników i nauczycielek. Również panie poznały smak sportowych emocji podczas skoków w workach. Mali sportowcy bardzo poważnie potraktowali zawody i z wielkim poświeceniem w nich uczestniczyli. Na zakończenie zmagań pani dyrektor rozdała wszystkim  dzieciom nagrody .

 

Zdrów jak ryba

15 maja 2014 roku w Zespole Szkół w Radłowie odbyło się przedstawienie kończące realizację projektu ,,Owoce w szkole” w roku szkolnym 2013/2014.Przedstawienie promujące zdrowy tryb życia ,,Chcesz być zdrowy jak ryba, jedz owoce i warzywa” skierowane było do uczniów klas I-III .Uczniowie klasy II B pięknie wczuli się w role ,,Witaminek” wzorowo recytując wiersze oraz śpiewając piosenki pt ,,Gruszka-pietruszka”, ,,Ogórek” oraz ,,Jagódki”. Pani doktor Zdrówko dokładnie wyjaśniła jak duże znaczenie dla naszego zdrowia  ma częste spożywanie warzyw i owoców. Przedstawienie  bardzo się podobało zgromadzonej publiczności i było wspaniałą lekcją zdrowego odżywiania się.

                                                                                                Danuta Grabska. 

 

 

Wycieczka do Włoch

Odkrywanie rzymskich śladów Patrona Gimnazjum w Radłowie

W pierwszych dniach maja grupa 47 gimnazjalistów pod opieką nauczycieli wzięła udział w wycieczce do Włoch. Głównym celem wyjazdu było poszukiwanie zachowanych do dzisiaj w Rzymie śladów Patrona Szkoły Kardynała Stanisława Hozjusza, którego 510 rocznica urodzin mija w tym roku.

Pobyt w Wiecznym Mieście rozpoczęliśmy od starej dzielnicy Zatybrza. Dyrektor szkoły Marek Urbanek wraz z przedstawicielami uczniów złożył kwiaty na grobie Patrona w Bazylice Santa Maria in Trastevere. Kolejnym punktem pobytu był udział we Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II, sprawowanej przez papieża Franciszka w Kościele Polskim  św. Stanisława Biskupa i Męczennika  przy via delle Botteghe Oscure. Fundatorem tego kościoła był kardynał Hozjusz. Przebywając w Rzymie w czasie Roku Jubileuszowego 1575, dostrzegł konieczność zorganizowania dla pielgrzymów z Polski miejsca, gdzie mogliby znaleźć duchowe oraz materialne wsparcie. Kardynał otrzymał od papieża Grzegorza XIII pochodzący z IV w. kościół pod wezwaniem S. Salvatora, zbudowany na gruzach rzymskiego teatru Balbo i zaraz rozpoczął jego przebudowę. Pierwszymi ofiarodawcami na rzecz kościoła byli: królowa Anna Jagiellonka, żona króla Stefana Batorego, sam król Stefan Batory oraz ówczesne rody magnackie. Niestety, pomysłodawca tego szlachetnego przedsięwzięcia zmarł w 1579 roku i nie doczekał oddania obiektu do użytku. Niemniej jednak pozostawił po sobie testament, w którym zapisał swój spadek na rozbudowę i utrzymanie kościoła wraz z hospicjum. Jego sekretarz ks. inf. Stanisław Reszka kontynuował przebudowę i w roku 1591 ówczesny biskup krakowski kard. Jerzy Radziwiłł mógł dokonać konsekracji świątyni. Kościół stał się  w kolejnych wiekach ważnym ośrodkiem duszpasterstwa Polaków. 4 maja 2014 r.  zgromadziła się przed nim reprezentacja 20-tysięcznej polskiej wspólnoty z Rzymu, a wśród nich była nasza grupa. Udało się nam zająć miejsca przy barierkach na wprost drzwi wejściowych. Kiedy przyjechał papież i pozdrawiał zgromadzonych oraz przemawiał po zakończeniu mszy św. przed kościołem,  mogliśmy Go zobaczyć i słuchać z odległości kilku metrów. Był to moment niezwykły, pełen radości i wzruszenia, a zarazem znak opieki Patrona Szkoły. W zaplanowanym przecież prawie rok wcześniej terminie wycieczki nikt nie mógł przewidzieć, że w kościele założonym przez Hozjusza, mszę św. dla Polaków będzie  sprawował  papież Franciszek.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili ponadto Asyż, Padwę, Wenecję oraz Monte Cassino, gdzie na polskim cmentarzu złożyliśmy wiązankę kwiatów. Wycieczka poszerzyła horyzonty, była niezapomnianym przeżyciem i ważnym elementem procesu wychowawczego.

Organizatorem wyjazdu był dyrektor Zespołu Szkół w Radłowie Marek Urbanek, a dofinansowanie  ze strony Burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączki pozwoliło obniżyć jej koszty, za co składam w imieniu jej uczestników gorące podziękowanie.

„Lekcja muzyki inaczej”.

Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą p. U. Szczupał, 9 maja 2014 roku odwiedzili Centrum Kultury w Radłowie. Spotkali się tam z panem Grzegorzem Gawełkiem, instruktorem nauki gry na instrumentach. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat instrumentów, ich budowy i sposobów gry. Następnie każdy mógł zasiąść przy wybranym instrumencie i popróbować gry na nim. Największym powodzeniem cieszyła się perkusja. Wielu uczniów wyraziło chęć nauki gry na gitarze, gdyż ten instrument też im się podobał. Duże wrażenie na dzieciach zrobił kontrabas. Odbyła się również prezentacja umiejętności wokalnych.

Promocja zdrowego trybu życia

Dnia 9.05.2014r. odbyło się spotkanie  z panią Moniką Mączka, promującą zdrowy styl życia. Poprzez niezwykle ciekawą prezentację multimedialną pani Monika przybliżyła dzieciom zasady zdrowego żywienia , zachęcała dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na zakończenie spotkania dziewczynki ze starszych grup zaprezentowały trzy tańce z pomponami, których nauczyły się na zajęciach prowadzonych przez panią Monikę.

Adres
Zespół Szkół w Radłowie
ul. Szkolna 1
33-130 Radłów
tel. 14 6782797
e-mail: gimnazjum.radlow@op.pl
spradlow@op.pl
przedszkoleradlow@onet.pl
Projekty realizowane w szkole
Wymiana międzynarodowa
Szkoła promująca zdrowie
Edukacja regionalna
Śladami przeszłości
Trzymaj formę
Mieć wyobraźnię miłosierdzia
Małopolska moje miejsce na ziemi
Zachować dla przyszłych pokoleń
Etnolog-Zaloguj się na Ludowo
Radłów - cztery pory roku
DiAMEnT
Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia
EkoSport z Radłowa
Mleko z klasą
Owoce w szkole
Jeżdżę z głową
Potrafię Więcej
Z ekologią na Ty
Odblaskowa szkoła
Fauna Radłowa
Już pływam
Kulthurra
National Geographic - Odkrywca
Szkoła w Ruchu
Gwiazdka dla Afryki
Lepsza Szkoła
Małopolska moje miejsce na ziemi SP
Nie pal przy mnie
No promil-no problem
Czytam bo lubię
Tydzień dobrego chleba
Śniadanie daje moc
Wszystkie kolory świata
Młody Obywatel
Listy do Ziemi
Losowa Fotka


Wycieczka do Bochni