Szkoła
Nasi patroni
Przedszkole
Misja szkoły
Certyfikaty
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorządy Uczniowskie
Hymn szkoły podstawowej
Absolwenci Gimnazjum
Statut
Podręczniki
Pedagog Szkolny
Logopeda
Biblioteka
Świetlica
Kółka i zajęcia dodatkowe
Osiągnięcia uczniów szkoły podstawowej
Konkursy i osiągnięcia gimnazjalistów
Uroczystości i imprezy szkolne
Plan lekcji
Galeria zdjęć
Rekrutacja
Organizacje szkolne
Chórek szkolny
Gazetka szkolna Spinacz
Koło teatralne
Klub Historyczny im. Armii Krajowiej
Klub Europejski
Klub Socratesa
Klub Młodych Pasjonatów Książki
Orkiestra
ORLIK
Radiowęzeł
Spółdzielnia Uczniowska Grosik
Spółdzielnia Uczniowska Ciuchcia
SKO
Szkolne koło Caritas
Szkolne koło Caritas-szkoła podstawowa
Szkolne koło PCK
Szkolne koło PTTK
Zajęcia na pływalni
Zajęcia sportowe
Zajęcia sportowe-szkoła podstawowa
Zespół Regionalny
Zajęcia dziewiarskie
Powitanie

Oficjalna strona Zespołu Szkół w Radłowie

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni.
Dnia 6 października 2014 roku uczniowie klas 1a, 2a, 2b, 3a i 3b wraz z wychowawcami odwiedzili Kopalnię Soli w Bochni.

Jest ona jedną z najstarszych kopalni soli na ziemiach polskich. Uczniowie zjechali pod ziemię na około 250 m,podróżowali kolejką podziemną, zwiedzali kopalnię wędrując solnymi korytarzami, odwiedzili kaplicę, zapoznali się z historią górnictwa, dowiedzieli się jak dawniej wydobywano sól, jakich używano narzędzi, uczestniczyli we wspólnych zabawach na boisku sportowym .Dzieci zakupiły sobie pamiątki, które będą przypominały im o wycieczce. Następnie odwiedziły Park Archeologiczny- „Osadę VI Oraczy”, znajdujący się obok Szybu Campi. Przedstawia on rekonstrukcję osady wiejskiej z połowy XIII wieku. Na terenie osady, dzieci brały udział w grillu,a także obejrzały domy rzemieślników. Pogoda była piękna, słoneczna i sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Wszystkim dopisywały humory. Dzieci uznały wycieczkę za bardzo udaną.
Wycieczka do Dębna i Szczepanowa
Dnia 29.09.2014 roku, uczniowie klasy 1a, 1b i 3a wraz ze swoimi wychowawcami p. U.Szczupał, p. D.Kozioł i p. J.Ryndak odbyli wycieczkę do Zamku w Dębnie i do Sanktuarium Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie.

W Dębnie dzieci zwiedziły zamek zbudowany przez kasztelana krakowskiego Jakuba. Zapoznały się z życiem ludzi w tamtych czasach, obejrzały różne komnaty, zwiedziły kaplicę, spiżarnię, kuchnię, lochy. Uczestniczyły w warsztatach tematycznych, brały udział w pasowaniu na rycerzy. W tym dniu uczniowie odwiedzili również Sanktuarium w Szczepanowie, poznali historię jego powstania, postać świętego Stanisława. Dzieci zobaczyły Kaplicę Narodzin, w której przechowywany jest pień dębu, przy którym miał się narodzić święty, a nieopodal znajduje się źródełko gdzie matka obmyła nowo narodzonego. Zaczerpnęły z tryskającego źródła cudownej wody. Mali turyści zakupili wiele ciekawych pamiątek, które będą przypominały im o wycieczce. Wszystkie dzieci trochę zmęczone, ale pełne wrażeń powróciły do domu.
Piknik Historyczny
Międzygminny Konkurs Historyczy
„Działania wojenne w latach 1914-1915 i w 1939 r. na terenie Przedgórza”


6 września na radłowskim rynku w czasie Pikniku Historycznego upamiętniającego rocznicę Bitwy Radłowskiej odbyły się eliminacje finałowe konkursu. Celem konkursu było przypomnienie walk stoczonych przez żołnierzy polskich w Radłowie, Borzęcinie, Brzesku i Dębnie, a więc obszarze 4 gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania „Przedgórze” oraz uczczenie 100 rocznicy wybuchu I wojny i 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Koordynatorem konkursu był Marek Urbanek. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych z terenu Przedgórza. Eliminacje szkolne konkursu odbyły się w czerwcu, a ich zwycięzcy byli uczestnikami etapu finałowego. W tym etapie konkursu udział wzięło 23 uczestników: 7 reprezentowało szkoły podstawowe, 7 gimnazja i 9 szkoły ponadgimnazjalne i dorosłych. Prace uczniów sprawdziła komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Baj, Grzegorz Kubacki, Piotr Malec. Zwycięzcy otrzymali z rąk Burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączki dyplomy i nagrody rzeczowe: książki historyczne i sprzęt elektroniczny.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Dominik Radamski, drugie miejsce zajął Jakub Trela, a trzecie Wiktor Krupa; wszyscy reprezentowali Szkołę Podstawową w Radłowie.

W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zajął Mateusz Maślak , drugie Dominika Kocoń, a trzecie Natalia Dulian; wszyscy są uczniami Publicznego Gimnazjum w Radłowie.

W kolejnej kategorii zwyciężyła Pani Renata Kryczka-Trela, drugie miejsce zajął Pan Adam Tomczyk, a trzecie Jakub Pokidan z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Radłowa. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich pasjonatów historii naszego regionu zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Otrzęsiny klas pierwszych
Społeczność uczniowska gimnazjum, tuż przed ślubowaniem klas pierwszych postanowiła „przetestować” swoich nowych kolegów.

13 września uczniowie klas pierwszych musieli zawalczyć o uznanie starszych kolegów w konkurencjach przygotowanych przez SU.

Do głównych zadań należała m.in. prezentacja klasy, maskotka klasy czy malowanie portretu wychowawcy. Dużo zabawy było podczas przelewania mleka czy quizu na temat znajomości szkoły i nauczycieli. Uczniowie klas pierwszych wykazali się zdrową rywalizacją ale mistrzami została klasa Ib.
DZIEŃ CHŁOPAKA W GIMNAZJUM
Jak co roku, 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka.

W ramach jego obchodów Samorząd Uczniowski gimnazjum przeprowadził plebiscyt na

Najsympatyczniejszego Chłopaka poszczególnych klas. Decyzja należała oczywiście tylko do dziewcząt, które powyższym tytułem obdarzyły:
Klasy pierwsze: Dawid Wierzbicki kl. Ib
Klasy drugie: Hubert Kupisz kl. IIc
Klasy trzecie: Szymon Antosz oraz Mateusz Kordela z kl. IIIa


Wyróżnieni panowie w czasie długiej przerwy musieli wykazać się intelektem, sprytem oraz tężyzną fizyczną podczas konkurencji przygotowanych przez dziewczęta.
Samorządy mają głos
To ogólnopolski projekt organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej mający na celu wspieranie rozwoju samorządności uczniowskiej w polskich szkołach poprzez organizowanie demokratycznych wyborów oraz wypracowanie mechanizmów współdecydowania uczniów w sprawach szkoły.

W tym roku miała miejsce V edycja programu w której wzięło udział około 900 szkół z całej Polski. Nasze gimnazjum im. Kard. S. Hozjusza po raz kolejny aktywnie włączyło się w jego realizację. Od początku września kandydaci na Przewodniczącego SU podejmowali różnorakie działania w ramach swych kampanii wyborczych, m.in. została przeprowadzona debata, rozwieszone zostały plakaty zachęcające do oddania głosu na poszczególnych kandydatów. Co niektórzy próbowali zdobyć poparcie poprzez fundowanie słodkich ciasteczek. Relacje z działań podejmowanych w radłowskim gimnazjum można znaleźć na ogólnopolskiej platformie www.wybory.ceo.org.pl

Wybory, które przeprowadzono 29.09.2014r. wyłoniły całkowicie nowy Zarząd Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum:
Przewodnicząca: Emilia Wierzbicka kl. IIIc
Z-ca przewodnicz.: Mateusz Kordela kl. IIIa
Sekretarz: Dominika Kukułka kl.IIb
Skarbnik: Klaudia Wojtar kl. IIa

Z pamiętnika prababci
14.09.2014 r. - spektakl „Z pamiętnika prababci”

Mieszkańcy Radłowa mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez szkolne koło teatralne EIPTET. Uroczystość poprowadził p. Paweł Jachimek. Przedstawienie przygotowane przez dzieci dostarczyło zgromadzonym wielu wzruszeń i emocji, gdyż opowiadało o wydarzeniach ważnych dla każdego z nas. Przywołane przez młodych aktorów tragiczne dni wrześniowej walki o radłowską szkołę wprowadziły zebranych w podniosły nastrój. Przedstawienie zwieńczył występ uzdolnionych muzycznie uczniów z orkiestry pod przewodnictwem p. Mirosława Patulskiego.
BEM-VINDOS EM POLONIA! czyli WITOJCIE U NOS!
W dniach od 7 do 13 września gościliśmy grupę portugalską w ramach współpracy naszej szkoły ze szkołą partnerską w Barreiro.

Była to już druga polsko-portugalska wymiana uczniowska. Tym razem oprócz aspektów językowych niezwykle istotna była wymiana doświadczeń zawodowych, bowiem gościliśmy dyrektora partnerskiej szkoły oraz dziesięciu nauczycieli, którzy podczas ostatniej naszej wizyty w Portugalii wyrazili chęć poznania naszego kraju.
Już na początku pobytu duże wrażenie na gościach zrobiły rocznicowe obchody patriotyczne, których elementem była akademia, przygotowana w związku z Dniem Patrona w szkole podstawowej. Mimo bariery językowej goście byli pod wrażeniem szacunku dla symboli narodowych i naszego przywiązania do historii i tradycji. Spacer po Radłowie, ciepłe powitanie w naszej Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej oraz spotkanie z panem burmistrzem Zbigniewem Mączką, który obdarował gości pamiątkowymi albumami, były okazją do zaprezentowania naszego miasta. Malownicze chaty Zalipia, piękny kościół, zagroda Felicji Curyłowej oraz wizyta w Domu Malarek sprawiły, że nasi goście zachwycili się ludowym rękodziełem.
W kolejnych dniach odwiedziliśmy Tarnów, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Kraków. Portugalczycy podziwiali Wawel, Kościół Mariacki, ale przede wszystkim urzekł ich niepowtarzalny - jak twierdzili - klimat tego miasta. Deklarowali, że kiedyś tutaj wrócą. Kolejnym elementem naszego interkulturowego poznawania była wizyta w Oświęcimiu. Goście zaskoczyli nas niezwykłym zrozumieniem tego, czym dla nas - Polaków jest to miejsce. Opowieść przewodnika w połączeniu z widokiem miejsc masowej zagłady była dla nich niezapomnianą lekcją polskiej historii, która choć różni się tak bardzo od portugalskiej, budzi w nas wszystkich - niezależnie od kraju pochodzenia - te same emocje.
Wizycie towarzyszyły żywiołowe dyskusje, pytania dotyczące historii, polityki, naszych tradycji, ale również te, mające na celu wymianę nauczycielskich doświadczeń. Portugalczycy z ciekawością oglądali klasopracownie, pomoce dydaktyczne i przyglądali się naszej pracy. I choć nie zawsze bezbłędnym angielskim, za to zawsze chętnie i serdecznie uczestnicy tych spotkań znajdowali wspólny język, by porównać polską i portugalską, nauczycielską i uczniowską dolę. Uczniowie zakwaterowani w domach polskich rodzin, z zainteresowaniem przyglądali się polskim obyczajom, budując prawdziwie rodzinne relacje z domownikami, którzy dołożyli wszelkich starań, żeby podzielić się z nimi nie tylko polską kuchnią, ale i sercem.
A że w dobrym towarzystwie to i trudy niestraszne, zorganizowaliśmy naszym gościom przedsmak górskich wędrówek, zabierając ich do Zakopanego. Pogoda była dla nas wyjątkowo łaskawa, więc nasi goście zachwycali się malowniczymi widokami z Gubałówki oraz podczas zjazdu kolejka krzesełkową z Butorowego Wierchu. Góralski folklor Krupówek zyskał wyraźne uznanie naszych portugalskich przyjaciół, o czym świadczyły liczne pamiątki przez nich zakupione. Portugalskie podniebienia podbiła kwaśnica i grillowany oscypek
z żurawiną, a perspektywę rychłego rozstania nieznacznie złagodziła góralska kapela, która przygrywała podczas pożegnalnej biesiady.
I choć smutno się było żegnać, a na kolejne spotkanie musimy czekać aż do czerwca, to jak nie wierzyć w zasadność takich szkolnych przedsięwzięć, które nie tylko pozwalają szlifować język, ale promują polską kulturę na świecie, a szczególnie w Barreiro, gdzie panowie wspominają polskie oscypki, a panie noszą góralskie korale.
Na koniec Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Radłowie składają serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe panu Seremetowi - właścicielowi firmy „Bratko”, panu Bierytowi – właścicielowi firmy „Wiktoria”. Słowa wdzięczności kierujemy też pod adresem pana Mietelskiego – właściciela firmy Tar-Kom, pana Wolańskiego – właściciela firmy „Wol-Bud” oraz pod adresem Instytutu Skutecznej Edukacji.
Opiekunowie wymiany: Marta Maślak i Joanna Małek
Wycieczka do Dębna
Dnia 24.09.2014 r. dzieci grupy V 6-latki wzięły udział w wycieczce autobusowej do Dębna.

Celem wycieczki był udział w zajęciach edukacyjnych pt. "Bycie w średniowiecznym zamku" organizowanych w ramach Bonu Kultury.
„Nie pal przy mnie, proszę”
Program Edukacji Antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych

Program stanowi drugie ogniwo w cyklu programów edukacji antytytoniowej. Powstał w efekcie pracy zespołu interdyscyplinarnego złożonego z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Realizowany jest z inicjatywy Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z resortem edukacji, w szerokim partnerstwie lokalnym.
Cel główny programu: zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.
Cele szczegółowe:
• kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i swoich bliskich
• uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
• usystematyzowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia
• kształtowanie u dzieci postaw asertywnych w sytuacji, gdy narażone są na bierne palenie
Założenia programu:
• Przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych w ciągu roku szkolnego, pod tytułem:
1. „Co to jest zdrowie?”
2. „Od czego zależy nasze zdrowie?”
3. „Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?”
4. „Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?
5. „Nie pal przy mnie, proszę”
• Realizacja zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci.
• W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci).
No promi - no problem
Kampania społeczna „No promil – no problem


Od kwietnia 2014 r. uczniowie i nauczyciele ZS w Radłowie przyłączyli się do kampanii społecznej „No promil – no problem”.
Głównym celem kampanii jest ograniczenie liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców.
W ramach kampanii w szkole: zostały przeprowadzone we wszystkich klasach zajęcia „Nie bądź obojętny – reaguj”, których celem było kształtowanie właściwych postaw, uczniowie oglądali „Bajki bezpromilowe” i filmy,
wybrani uczniowie klas piątych wraz z policjantami kontrolowali trzeźwość kierowców. Osobom kontrolowanym przekazywali naklejki z logo kampanii oraz listy dzieci skierowane do kierowców. Dnia 26.09.2014 r. cała społeczność szkolna z balonikami i transparentami uczestniczyła w „Marszu trzeźwości manifestując swój sprzeciw wobec nieodpowiedzialności nietrzeźwych kierowców. Uczniowie rozdawali przechodniom ulotki.
Uczniowie brali udział w konkursie plastycznym. Laureatami konkursu zostali: Norbert Kucmierz – uczeń klasy VI a szkoły podstawowej, Dominika Kocoń – uczennica klasy III a gimnazjum. Laureaci w wielickim kampusie uczestniczyli w konferencji podsumowującej VII edycję kampanii, zwiedzali kopalnię soli. Dyplomy i nagrody wręczał przedstawiciel kuratorium Pan Artur Pasek.
Adres
Zespół Szkół w Radłowie
ul. Szkolna 1
33-130 Radłów
tel. 14 6782797
e-mail: gimnazjum.radlow@op.pl
spradlow@op.pl
przedszkoleradlow@onet.pl
Projekty realizowane w szkole
Wymiana międzynarodowa
Szkoła promująca zdrowie
Edukacja regionalna
Śladami przeszłości
Trzymaj formę
Mieć wyobraźnię miłosierdzia
Małopolska moje miejsce na ziemi
Zachować dla przyszłych pokoleń
Etnolog-Zaloguj się na Ludowo
Radłów - cztery pory roku
DiAMEnT
Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia
EkoSport z Radłowa
Mleko z klasą
Owoce w szkole
Jeżdżę z głową
Potrafię Więcej
Z ekologią na Ty
Odblaskowa szkoła
Fauna Radłowa
Już pływam
Kulthurra
National Geographic - Odkrywca
Szkoła w Ruchu
Gwiazdka dla Afryki
Lepsza Szkoła
Małopolska moje miejsce na ziemi SP
Nie pal przy mnie
No promil-no problem
Losowa Fotka


Wycieczka do Warszawy